چند نکته مهم درقانون مالیات بر ارث

يكشنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۵ ق.ظ
  • نویسنده : استادهاشمی
  • بازدید : [۸۲] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: مالیاتی ,

ارث

ماده 17 (ق.م.م). به اشعار مى‌دارد: هرگاه در نتیجه قوت شخصی، اعم از فوت واقعى یا فرضى اموالى از متوفى باقى بماند. به‌شرح ذیل مشمول مالیات است:

۱. در صورتى‌که متوفى یا وراث یا هر دو ایرانى مقیم ایران باشند نسبت به سهم‌الارث هریک از وراث از اموال مشمول مالیات بر ارث موضوع ماده ۱۹ این قانون واقع در ایران یا در خارج از ایران پس از کسر مالیات بر ارثى که بابت آن قسمت از اموال واقع در خارج از ایران به دولت محلى که مال در آن واقع گردیده پرداخت شده باشند به نرخ ماده ۲۰ این قانون به‌شرح ذیل:

۲. در صورتى‌که متوفى و وراث هر دو ایرانى مقیم خارج از ایران باشند سهم‌الارث هریک از وراث از اموال و حقوق مالى متوفى که در ایران موجود است به نرخ مذکور در ماده ۲۰ این قانون و نسبت به آن قسمت که در خارج از ایران وجود دارد پس از کسر مالیات بر ارثى که از آن بابت به دولت محل وقوع مال پرداخت شده است به نرخ ۲۵ درصد.

۳. در مورد اتباع خارجى و سایر موارد نسبت به آن قسمت از اموال و حقوق مالى متوفى که در ایران موجود است کلاً مشمول مالیات به نرخ مذکور در ماده ۲۰ این قانون براى وراث طبقه دوم.

ارث جدید

براساس مواد 17 ق.م.م، نرخ های مالیات برارث تعیین شده است که مطابق با این ماده، مالیات اموال و دارایی هایی که درنتیجه فوت شخص اعم از فوت واقعی یا فرضی منتقل می شود، به صورت زیر می باشد:

 –سود سهام و سهم الشرکه، اوراق مشارکت، سایر اوراق بهادار و سپرده های بانکی و سودهای حاصل از آنها تا تاریخ ثبت انتقال به نام وراث تا نرخ ۳ درصد مشمول پرداخت مالیات هستند.

 –برای سهام، سهم الشرکه و حق تقدم آنها ۱،۵ برابر نرخ های مذکور مالیات دریافت می شود.

 –برای حق الامتیاز و دیگر اموال و حقوق مالی برابر با نرخ ۱۰ درصد ارزش روز مالیات دریافت می شود.

 برای انواع وسایل نقلیه موتوری، زمینی، دریایی و هوایی به نرخ ۲ درصد مالیات دریافت می شود.

 ارثیه

ماده 18 (ق.م.م). وراث از نظر این قانون به سه دسته تقسیم مى‌شوند:

۱. وراث طبقه اول که عبارتند از: پدر و مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد

۲. وراث طبقه دوم که عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها

۳. وراث طبقه سوم که عبارتند از: عمو، عمه، دائى و خاله و اولاد آنها


ماده 19 (ق.م.م). اموال مشمول مالیات بر ارث عبارتند از کلیه ماترک متوفى واقع در ایران یا خارج از ایران اعم از منقول و غیرمنقول و مطالبات قابل وصول و حقوق مالى پس از کسر هزینه کفن و دفن در حدود عرف و عادت و واجبات مالى و عبادى در حدود قواعد شرعى و دیون محقق متوفى

برای دانلود دانلود بروشور مالیات برارث1 اینجا کلیک کنید.

برای دانلود دانلود بروشور مالیات برارث2 اینجا کلیک کنید.


ادامه مطلب

نظرات ارسال شده

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی