معرفی روش های پرداخت الکترونیکی قبوض

شنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۱۵ ق.ظ
  • نویسنده : استادهاشمی
  • بازدید : [۹۲] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: حسابداری ,

payment

راهنمای پرداخت قبض و معرفی روش های موجود پرداخت اینترنتی

پرداخت الکترونیک، از جمله صنایع نوین در بانکداری الکترونیک است. صنعتی که با حرکت نظام بانکداری کشور به سمت الکترونیکی شدن، روز به روز گسترده تر شده و بر تعداد استفاده کنندگان از سیستم های الکترونیکی پرداخت افزوده میشود و شامل انواع پرداخت قبوض ، استعلام خلافی  و جریمه رانندگی، پرداخت تلفن ثابت، ارائه صورت حساب های آنلاین است.

 از سال ۱۳۹۰ و با تاسیس شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت موسوم به شاپرک، روند نظام پرداخت الکترونیک کشور از یکپارچگی نسبی و نظم بهتری برخوردار گردید و قطار صنعت پرداخت، با شتاب بیشتری بر روی ریل اقتصاد کشور به حرکت درآمد. شرکت های بزرگ نظیر ایرانسل و همراه اول  که امکان پراخت قبض تلفن را  فراهم کردن منجر به همه گیر شدن استفاده از سیستم های الکتریکی پرداخت در کشور شد.

در این بخش تکنولوژی های موجود برای پرداخت قبض معرفی شده است.

 bill payment

در روش سنتی پرداخت قبض پس از دریافت قبض از مامور اداره مربوطه، مشترک به بانک مراجعه می کند و اقدام به پرداخت می نماید. با مخدوش شدن یا از دست دادن قبض برق باید کاربر به اداره مربوطه مراجعه و درخواست صدور قبض جدید را بدهد. این روش پرداخت همواره منجر به اتلاف وقت مشترک، اذهاب در بانک و صف پرداخت و می شود. به خصوص در کلان شهر ها تصور کنید هر شخص هر ماه برای پراخت قبوض خود به بانک مراجعه می کند چه ازدهام و ترافیک جمعیتی ایجاد خواهد شد.

 

ظهور  ابزارهای نوین در صنعت و تکنولوژی بانکداری به همراه تقاضای روزافزون مشتریان برای دستیابی به خدمات آسان تر بانکی و پرداخت، این صنعت را دچار تحولی شگرف نموده است. حضور شعب مجازی در قالب بانکداری الکترونیکی، ارمغان جدید فناوری اطالعات برای دنیای بانکداری و پاسخ به این تقاضای جدی است. طبق آمار، خدمات کارت ، جزء پرطرفدارترین و کاربردی ترین سرویسهای بانکی مدرن محسوب شده و سیستم کارت جزء ضروری یک سیستم جامع بانکداری به حساب می آید.

روش های متفاوتی در پرداخت وجود دارد که آزآن ها می تونید همه قبض ها مثل قبض آب و قبض برق و  پرداخت قبض تلفن ثابت و  و استعلام خلافی و قبض تلفن همراه را پراخت نماید.

 atm payment

۱- پرداخت قبض با دستگاه خودپرداز ATM

برای استفاده از سیستم آنلاین شما باید کارت عضو شتاب داشته باشید با داشتن رمز دوم کارت های عضو شتاب به راحتی می توانید اقدام به پرداخت نماید. امروزه همه بانک ها نظیر بانک ملی، سامان، ملت و عضو شبکه شتاب هستند.

عابربانک در دهه ۱۹۵۰ در انگلستان و آمریکا، دو دستگاه قابلیت پرداخت وجه و یکی قابلیت دریافت وجه مکانیزه را داشتند. با تولد دستگاه خودپرداز ATM پرداخت الکترونیکی متولد شد. گام دیگر مالیه الکترونیکی، مکانیزاسیون پرداختهای اعتباری بود که از چند سال قبل با اتکا به کارتهای شناسایی مشتریان مؤسسات اعتباری در جامعه آمریکا و انگلیس به سرعت رواج یافت.

 

استفاده از دستگاه های خودپرداز ATM یکی از روش های پرداخت قبض می باشد. با استفاده از ATM  امکان پرداخت قبض برق، قبض آب و سایر قبوض فراهم گشته است.

 

۱-منوی پرداخت قبض را انتخاب کنید

2-با استفاده از صفحه کلید دستگاه، شناسه قبض را وارد کنید و دکمه ثبت را فشار دهید

۳-شناسه پرداخت را وارد کنید و دکمه ثبت را فشار دهید (شناسه قبض و شناسه پرداخت در قبوض مصرفی درج شده است)

۴-شماره حساب مورد نظر خود را (چنانچه حساب جداگانه به کارت شما مرتبط باشد) انتخاب کنید

۵-اگر شرکت صادرکننده قبض از سوی سیستم پرداخت الکترونیکی بانک مربوطه پشتیبانی نشود، سیستم پیغام «پرداخت این قبض در حال حاضر پشتیبانی نمی شود» را نمایش می دهد

۶-در صورتی که شرکت صادرکننده قبض شما از سوی بانک پشتیبانی شود، بر روی صفحه نمایش دستگاه، مشخصات قبض ثبت شده نمایش داده می شود

 7-در صورت صحت موارد فوق، برداشت از حساب و را با دکمه بلی تایید کنید. پس از رویت شماره پیگیری، رسید مربوطه را از دستگاه خودپرداز دریافت نمایید-.

 وب

۲- پرداخت قبض با سامانه های تحت وب

با مراجعه با ادرس سامانه های تحت وب پرداخت و وارد کردن شناسه پرداخت و شناسه قبض به صفحه پرداخت بانک هدایت می شوید.

برای  انجام پرداخت اینترنتی قبض لازم  است که دارای یکی از کارتهای بانکی متصل به شبکه شتاب کشور باشید و  اطلاعات زیر را داشته باشید.

شماره کارت

رمزدوم کارت (PIN2)

رمز کارت (PIN)

کد اعتبار سنجی دوم CVV2

تاریخ انقضای کارت

شناسه قبض و شناسه پرداخت

پست الکترونیکی

صفحه کلید امن

لازم به ذکر است در پرداخت قبض با استفاده از سامانه پرداخت تحت وب حتما دقت فرماید که  URL  وبسایت مورد نظر شامل کلمه HTTPS باشد.

 usssd payment

 ۳-پرداخت قبض با USSD

با شماره گیری  *کد USSD#  از خدمات بانکی پرداخت قبض و .. استفاده کرد. در لیست زیر شماره USSD برای بانک ها ذکر شده است.

بر اساس آمار پرداخت قبض تلفن ثابت تهران بیشتر با کد هایUSSD  انجام شده است.

کد USSD بانک صادرات #۷۱۹*

کد USSD بانک صنعت و معدن #۷۱۱*

کد USSD بانک کشاورزی #۷۳۰*

کد USSD بانک گردشگری #۷۶۴*

کد USSD بانک آینده #۷۴۵*

کد USSD آپ (پرشین سوییچ) #۷۳۳*

کد USSD جیرینگ #۱۲۳*

کد USSD باجه ایرانسل# ۱۰۰*

کد USSD همراه ۲۴ #۷۲۴* (پرداخت الکترونیک سامان)

کد USSD مبنا کارت آریا #۷۷۰*

کد USSD بانک انصار #۷۶۳*

کد USSD بانک پارسیان (پککو) #۷۰۸*

کد USSD بانک پاسارگاد (امپاد) #۷۲۰*

کد USSD بانک حکمت #۷۶۵*

کد USSD بانک شهر# ۷۸۷*

کد USSD بانک مسکن #۷۳۷*  و #۷۱۴*

کد USSD بانک ملت (به پرداخت) #۷۱۲*

کد USSD بانک ملی# ۷۱۷*

کد USSD پست بانک# ۷۴۷*

کد USSD بانک رفاه کارگران# ۷۲۹*

کد USSD بانک سینا #۷۲۷*

کد USSD فن آوا کارت# ۷۶۷*

شماره کد USSD موسسه کوثر #۷۴۴*

 paymenat application

۴-استفاده از اپلیکیشن های پرداخت قبض

نرم افزار روش های دیگر پرداخت قبض اینترنتی که بسیار کار آمد می باشد و ضمن داشن مزایایی روش های قبلی، امکان پرداخت همه قبوض مثل قبض آب و قبض گاز و قبض برق و خرید شارژ ایرانسل و همراه اول را دارد، روش پراخت قبوض با نرم افزار می باشد. در پرداخت قبوض با نرم افزار مشترک پس از نصب اپلیکیشن های پرداخت قبوض و ثبت نام کردن در آن ها ضمن امکان مشاهده صورت حساب های موجود و استعلام قبض و .. در پنل کاربری را دارد. استفاده از نرم افزار های پرداخت قبض بسیار فراگیر شده است و به نظر مردم از نرم افزار های پرداخت به عنوان یک سیستم حسابداری جزئی هم استفاده می کنند که مقدار پرداخت های ماهانه و گروهی را به سادگی ارائه می نماید.

از جمله اپلیکیشن های معروف آپ می باشد که پرداخت قبض جریمه با آپ بیشترین استفاده در میان کاربران را دارد.

اپلیکیشنی که امکان  پرداخت تجمعی قبض دارد اپلیکیشن قبضیو است. با قبضینو این امکان وجود دارد که ضمن استعلام  قبض ها تنها با یک بار عضو شدن پیام های شرکت های گاز و برق و آب و .. را دریافت نماید و به عنوان یک سیستم حسابداری پرداخت ماهانه گزارش مربوط به هزینه های کلی قبوض و پرداخت های دوره ای را فراهم می نماید. علاوه بر امکان پراخت همه قبوض توسط نرم افزار پرداخت قبضینو، سادگی و گزارش های دقیق و دوره ای همراه با سرعت و امنیت بالا از ویژگی های اپلیکیشن پرداخت قبوضینو می باشد.

برای استعلام خلافی خودرو علاوه بر استفاده از سامانه اس ام اس و برای دریافت ریز خلافی موتور سیکلت و خوردو میتوانید از سامانه هوشمند استعلام قبضینو استفاده کنید. قبلا تنها راه استعلام استفاده از سامانه راهور بود که اکثرا خارج از دسترس می باشد. روش های استعلام خلافی با اس ام اس نیز در اکثر موقعیت ها جواب گو نمی باشد. لذا نیاز به ایجاد سیستم یکپارچه برای مشاهده ریز خلافی خودرو احساس می شد که قبضینو این مشکل را برای هم وطن های عزیز حل کرده است. با قبضینو  ضمن استعلام قادر به پراخت جریمه می باشد.

telfon bank

۵- پرداخت قبوض با تلفن بانک

یکی از دسترس‌ترین ابزارها برای پرداخت غیرحضوری قبوض، تلفن است. شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفنبانک بانک‌ها یا از طریق شماره‌های اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض، قبض‌های خود را پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که برای پرداخت تلفنی قبوض، علاوه بر شناسه پرداخت و شناسه قبض، به شماره کارت بانکی خود (شمار ۱۶ رقمی روی کارت) و رمز دوم کارت بانکی خود نیاز دارید؛ در صورت نداشتن رمز دوم، می‌توانید با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک خود، رمز دوم را دریافت کنید.

 شماره تلفنبانک

یک پیشنهاد: علاوه بر تلفن بانک‌ها، برخی از سرویس‌ها شماره‌های اختصاصی خود را دارند که در ادامه به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض برق ۱۵۲۱

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض آب ۱۵۲۲

  شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض تلفن ۱۸۱۸

علاوه بر این ۳ شماره برای تمام کشور، تمام قبوض شهری در شهر تهران با شماره تلفن ۲۰۰۰

یک نکته: از مزایای پرداخت قبوض تلفن با سامانه ۱۸۱۸ این است که پس از پرداخت کمتر از دو دقیقه تلفن وصل می‌شود در حالی که از راه‌های دیگر باید ۴۸ ساعت بگذرد و اگر در این مدت مشکل قطعی رفع نشد باید حضوری به مخابرات مراجعه کنند.

برای پرداخت تلفنی دیگر قبوض در حال حاضر شماره اختصاصی‌ای وجود ندارد. می‌توانید با کمک تلفنبانک بانک خود، این دسته از قبوض را تلفنی پرداخت کنید.


ادامه مطلب

نظرات ارسال شده

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی